top of page

Facilitiranje tima: več kot sestanki in brainstormingi

Facilitacija je več kot le vodenje sestankov in brainstormingov. Gre za proces, kjer nevtralna oseba – facilitator – vodi ekipo skozi skupno delo, pomaga sprostiti in okrepiti njen potencial ter zagotovi, da so vsi člani slišani in vključeni.

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu je sposobnost sprejemanja hitrih in učinkovitih odločitev ključna za uspeh. Dobro facilitiranje tima nam omogoča, da ne le dosežemo cilje, temveč tudi razvijemo vzdušje medsebojnega razumevanja in sodelovanja, kar prinaša dolgoročne koristi za nas same in naše poslovanje.

Zelo običajna situacija

 

Večkrat delamo na pomembnih projektih in smo pred pomembnimi odločitvami, toda sestanki se pogosto zavlečejo, udeleženci niso enotno usmerjeni, in kljub trudu ni pravega napredka. Mnogokrat se soočamo z izzivi, kot so skupinsko razmišljanje, pomanjkanje fokusa in notranje politike, ki upočasnjujejo napredek.

 

Kje je tu problem?

 

Brez ustreznega vodenja lahko te težave vodijo do slabih odločitev, neizpolnjenih ciljev in splošnega nezadovoljstva v ekipi. Kljub najboljšim namenom, ekipa pogosto ne more sama rešiti kompleksnih problemov, kar vodi v stagnacijo in frustracije.

 

Kaj se zgodi, če se tega problema ne lotimo (pravočasno)?

Neučinkoviti procesi in nezmožnost doseči konsenz zmanjšujejo produktivnost in zadovoljstvo v ekipi. To lahko vodi do izgube motivacije, zmanjšane inovativnosti in končno do neuspešnih projektov. Dolgoročno to vpliva na celotno poslovanje, znižuje konkurenčnost in škoduje kulturi podjetja.

 

In kaj sedaj? Kaj lahko naredimo (drugače)?

 

K situaciji lahko pristopimo kot facilitatorji in zagotovimo vključujoč proces, ki omogoča polno udeležbo vseh članov ekipe. S pomočjo dobre facilitacije bo ekipa dosegla:

  • Boljše (medsebojno) razmišljanje: Facilitator spodbuja kreativno in kritično razmišljanje, kar vodi do inovativnih rešitev.

  • Večjo in enakopravnejšo (individualno) vključenost: Vsi člani ekipe so slišani in imajo priložnost prispevati, kar povečuje občutek pripadnosti in odgovornosti.

  • Učinkovito, dobro informirano odločanje: Skupaj se sprejemajo rešitve in odločitve, ki so podprte s strani vseh, kar povečuje zavezanost izvedbi.

  • Dolgoročne koristi: Gradnja medsebojnega zaupanja in sodelovanja vodi do trajnostnih izboljšav v delovanju ekipe oz. ekip.

Vloga facilitatorja

 

Facilitator ni le vodja sestankov. Njegova vloga je ustvariti spoštljivo in podporno okolje, kjer vsi člani ekipe sodelujejo in so slišani. To vključuje:

  • Prenos odgovornosti na vse člane ekipe.

  • Preprečevanje dominacije posameznikov in spodbujanje enakopravne udeležbe.

  • Zagotavljanje, da ekipa ostane osredotočena na skupni izziv in uporablja enotno strategijo.

  • Spodbujanje medsebojnega razumevanja in iskanje vključujočih rešitev.

Vsebina programa

Vsako izvedbo programa dogovorimo individualno. Program prilagodimo konkretnim potrebam in željam naročnika. Sestavimo iz različnih modulov iz naslednjih sklopov:

  • Vloge in pričakovanja facilitatorja

  • Kompetence in tehnike/formati/orodja facilitacije

  • Načrtovanje in izvedba delavnic (npr. (NAOMMIE, 4MAT ...)

  • Online facilitacija in uporaba online orodij

  • Upravljanje težavnih situacij in udeležencev

  • Uporaba GenAI orodij

Facilitacijskih načel ni veliko, je pa veliko facilitacijskih metod: 1-2-4-VSI, FPDM, Bliskovito odločanje, Start-Stop-Continue ... Mednje lahko prištejemo tudi: Design Thinking / Sprint, Process Hack, LEGO (R) SERIOUS PLAY (R), Svetovna kavarna, 6 klobukov, Delphi ... 

Bistveni del programa je prenos facilitacijskih znanj in izkušenj.

Za slednji prenos facilitacijskih znanj in izkušenj skrbimo tudi tekom izvajanja vseh ostalih programov.

Način izvedbe programa

 

  • Zgoščen in intenziven program, ki omogoča vpogled v tematiko z veliko vajami in diskusijami. Koncentriran ali daljši program z vmesnim praktičnim delom.

  • Kombinacija predavanj, primerov iz prakse in praktičnega dela na študijah primerov.

  • Moderirano individualno in skupinsko soustvarjanje najboljših praks.

  • Dostop do prezentiranega gradiva, izbranih strokovnih del ter priporočenih video in besedilnih vsebin za nadaljnje raziskovanje in poglobljeno učenje.

 

!! Facilitacija ni le orodje, temveč ključ do uspešnega sodelovanja in odločanja. Ob primernem facilitiranju bo ekipa delovala bolj učinkovito, sodelovalno in z jasno usmeritvijo dosegala zastavljene ambicije. 

!!! Ne pustite, da potencial ekip ostane neizkoriščen. Naučite se veščin facilitiranja in transformirajte način delovanja vaših timov.

Facilitiranje 5v1.png
bottom of page